Rusya Güvenlik Konseyi tarafından hükümete BRICS ülkeleri için bağımsız bir internet altyapısı geliştirilmesi teklif edildi. Teklif, ekim ayında gerçekleştirilen bir toplantıda görüşüldü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de altyapının geliştirilmesi için bizzat 1 Ağustos 2018’e kadar mühlet verdi.

ULUSLARARASI KURULUŞLAR TARAFINDAN KONTROL EDİLEMEYECEK DNS SİSTEMİ

Teklife dair görüşmelerde konsey üyeleri Batılı ülkelerin bilgi alanında saldırgan eylemler gerçekleştirme yönündeki becerilerini arttırdığı ve Rusya’nın güvenliğine karşı ciddi bir tehdit olan bu kapasiteyi kullanmaya hazır olduklarına dikkat çekildi. Bu bağlamda uluslararası kuruluşlar tarafından kontrol edilemeyecek ayrı bir DNS sistemi oluşturulması istendi.

Rusya’da küresel DNS sistemine bağımlılığın azaltılması konusu daha önce de gündeme gelmişti. 2014 yılında Rusya İletişim Bakanlığı küresel internet hizmetlerini kapatarak Rusya içindeki internet işlemlerinin devam edebilmesi için yerli bir yedek sistemin kullanıldığı büyük çapta bir tatbikat gerçekleştirmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, o dönem kendisine Rusya’nın küresel internet sistemi ile bağlantısını koparmayı düşündüğü yönündeki iddiaları reddetmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

78 − 71 =