SEOUL, Güney Kore – Kuzey Kore bu hafta başlatılan kıtalararası balistik füze denemesini daha önce test etmişti, herhangi bir ülkede daha büyük ve daha güçlü füzenin olmadığını, yeni bir tür olduğunu ve Güney Koreli yetkililer Perşembe günkü ulusal televizyonda bunu söyledi.

Kuzey Kore’nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansı’nın fotoğrafları, Hwasong-15 adlı füze yetenekleri hakkında değerli ipuçları veriyor. Kuzey Kore, “ABD’nin bütün anakaralarına çarpma yeteneğine sahip süper büyük bir ağır savaş başlığı” taşıdığını söyledi.

Kuzey Kore’nin Hwasong serisi, balistik füze cephaneliğinin en başarılı ve en müthiş bölümünü temsil ediyor. Testin fotoğrafları, ülkenin kıta sahanlığını vurma kapasitesini gösterdi. Yaz boyunca önce test edilen bir füze olan Hwasong-14’ün üzerinde iyileştirmeler önerilmişti.

Güney Kore ordusunun Genelkurmay Başkanlığı sözcüsü Roh Jae-cheon, “Yeni bir füze türü olduğuna inanıyoruz” dedi. “Burun konisinin dış görünüşleri, birinci ve ikinci aşamaları arasındaki bağlantı ve toplam boyutunda Hwasong-14’ten açıkça farklı görünüyor.”

Güney Kore yetkilileri, başlatmanın Kuzey Kore’nin füze programının önceden inandıklarından daha hızlı ilerlediğini öne sürdüklerini söyledi.

Kuzey Kore’nin devlet tarafından yayınlanan televizyon yayınındaki görüntüleri Perşembe günü yaptığı açıklamada, bu hafta yeni kıtalar arası balistik füze denemesi yapıldı.
Kore Merkez Televizyonu

Seul merkezli Uzakdoğu Araştırmaları Enstitüsü’nden bir savunma analisti Kim Dong-yub, Kuzey Kore’nin Hwasong-15’i, füzeyi uzaydan ilk alanından sonra alan Hwasong-14’ün ikinci aşamasını yükselttiğini söyledi. Sahne güçlendiricisi düşer.

Bay Kim de önemli bir keşif bildirdi: Hwasong-15’in ilk yükseltme aşaması için iki motora sahip olduğu ve yeni füzenin önceki modellere göre daha geniş bir menzile sahip olduğunu söyledi.

İsrail’in Hava ve Uzay Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nde uzay araştırması başkanı Tal İnbar, Twitter’daki bir mesajda kabul etti.

Bay Kim, “Bu gerçekten yeni bir füze türüdür” dedi.

Füzenin birinci aşamasına aslında birer tane yerine iki motor kullanılıyorsa, bazı analistler arasında Kuzey Kore’nin Hwasong-15 üzerinde çok hafif bir taktikli savaş başlığı yükleyebileceğini daha ileri götürmek için daha önce yapmış olduğu spekülasyonları ortadan kaldıracağını söyledi.

Seul yakınlarında bulunan Kore Havacılık ve Uzay Üniversitesi’nde füze uzmanı Chang Young-keun, aynı zamanda iki Hwasong-14 güçlendirici motorun Hwasong-15’i itmek için bir araya getirildiğini ve bunun ICBM’nin gerçek yelpazesini verdiğini söyledi. Kuzey Kore mühendisleri, daha kalın ikinci etapta, bir füze ayarlamaları ve hızı için yaygın olarak kullanılan ikincil roket motorları olan daha fazla yakıt ya da daha fazla itici aracın takılmasıyla Hwasong-15’in uçmasına yardımcı olabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

65 − 57 =